Jak zatočit s nachlazením

Spousta z nás dbá v podzimních a zimních měsících na ochranu před různými nemocemi, přesto nás ale nachlazení může zaskočit kdykoliv. A vůbec nezáleží na ročním období. Nachlazení má největší vliv na naše dýchání a často ho provází nepříjemné bolesti hlavy a krku společně s rýmou nebo horečkou.

Pojďme si povědět, co na nachlazení zabírá

Rýma
Na rýmu je nejlepším lékem heřmánkový čaj. Právě heřmánek je známý svými protizánětlivými účinky. Čaj můžeme ochladit medem, který působí na náš organismus rovněž příznivě a účinky čaje ještě zvyšuje.
Krom heřmánkové čaje nám dokáží od rýmy ulevit ještě bezinky a to ve formě sirupu. Na jeho přípravu potřebujeme dvě velké hrsti zralých bezinek, polovinu objemu vody, 2kg medu, skořice a zázvor. Všechny ingredience pečlivě vaříme do úplného rozvaření. Směs následně propasírujeme a přidáme med. Výsledný sirup nalijeme do horkých lahví, zašpuntujeme a skladujeme v chladu.

Jak zatočit s nachlazením

Kašel
Naše babičky by nám pověděly, že na bolesti v krku je nejlepší podbělový čaj. Podběl nasbíráme na jaře, který následně usušíme. Pokud jeho sezónu promeškáme, můžeme sušený podběl sehnat i v lékárně. Čaj z podbělu nám usnadňuje vykašlávání a tlumí zánět. Stejně jako heřmánkový čaj, tak i ten podbělový můžeme dochutit medem nebo citronem.
Pokud nejste zastánci čajů, na bolesti v krku nám pomůžou ještě jitrocelový nebo tymiánový sirup.

Horečka
Na sražení horečky nám poslouží bezový čaj. Čaj z květů tohoto léčivého keře má navíc mnoho vitamínů, které naše tělo určitě uvítá.
Pochopitelně čaj na všechny neduhy je ten zázvorový. Nejen že tělo skvěle zahřeje, ale obsahuje spoustu vitamínů, esenciálních olejů nebo minerálních látek. 
Medvědí mléko znali už naše babičky, které ho používaly jako prevenci nebo v úplných počátcích nachlazení. A co je medvědí mléko? Jedná se o mléko, panáka rumu a med. 

Heřmánkový čaj na nachlazení

Další tipy a triky

Křen s medem
Křen s medem působí jako prevence, ale musí být dávkována po troškách. Křen je známý tím, že se jedná o přirozené antibiotikum. Pokud bychom se pro něj rozhodli, míchá se ve stejném poměru s medem. Užívá se po lžičkách dle potřeby (většinou 3x až 5x denně).

Poctivý vývar
Dá se říct, že poctivý domácí vývar je lékem na všechno. Má pozitivní vliv jak na horní, tak i na dolní dýchací cesty.

Česnek a cibule
Stejně jako křen, tak i česnek je přírodní antibiotikum, který dokáže vyčistit naše dýchací cesty od hlenů a umožňuje lepší vykašlávání. Je třeba ho ale podávat zasyrova. Nemusíte jíst samotné stroužky, ale můžete si je dát třeba na krajíc chleba nebo smíchat s medem.

Priessnitzův obklad
Že jste o něm slyšeli, ale nevíte, o co jde? Tento obklad vytvoříme namočením jednoho šátku ve studené vodě, který přiložíme na krk. Poté přes něj dáme igelit a na ten položíme suchý šátek. Tento obklad je třeba sundat po půl hodině.