Je nejlevnější hypotéka opravdu ta nejlepší?

Snem mnoha lidí je mít vlastní bydlení, ať už se jedná o dům či byt. A je snadné pochopit, proč tomu tak je. Přeci jen, bydlet ve vlastním má celou řadu výhod. Avšak ceny nemovitostí jsou v současné době tak vysoké, že se jen málokomu podaří si tento sen splnit.

Naštěstí existuje řešení pro ty, kteří nemají dostatek peněz, když se vhodná nemovitost objeví. Tím je hypotéka, tedy účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Je poskytována jak bankami, tak nebankovními společnostmi. Je jí spousta druhů, které se liší především tím, jaké podmínky musí žadatel splňovat.

hypoteka4

Je samozřejmé, že u hypotéky, jako u kterékoliv jiné půjčky, musíte počítat s tím, že budete muset zaplatit nejen půjčenou částku, ale také úroky. Není tedy divu, že většina lidí se zajímá, která je nejlevnější hypotéka. To počítají obvykle právě podle výše úroků. Koneckonců, právě tou je nejčastěji argumentováno v reklamách. Je to ale skutečně ten správný způsob?

Pokud si bereme jakoukoliv půjčku, je nutné dívat se nejenom na celkovou částku, kterou zaplatíme. To je totiž jen skutečně povrchní pohled na věc. Měli bychom se totiž i podívat, co vše za tuto částku dostaneme. A je jasné, že čím menší bude, tím méně služeb v ní bude zahrnuto.

pujcka2

Jedná se například o pojištění proti neschopnosti splácet. A věřte, že jej rozhodně oceníte, jak ukázala současná koronavirová epidemie. Koneckonců, nikdo nemůžeme vědět, zda nepřijdeme o zaměstnání či dlouhodobě neonemocníme.

Ovšem to není to jediné. Měli bychom se také dívat, jaké jsou u daného typu hypotéky poplatky a jaká je jejich výše. Snadno se totiž může stát, že nás překvapí, za co vše musíme firmě, která nám peníze poskytla, platit.

Proto je dobré si vždy přečíst veškeré podmínky i celou smlouvu, a důkladně se nad nimi zamyslet. A pokud si nejste jisti, nechte je prohlédnout odborníka. Věřte, že vám to nakonec pomůže.