Bydlení ve vlastním

Bydlet věčně u rodičů může být náročné, zvlášť pokud jste se rozhodli založit rodinu. Mnoho mladých rodin dnes sdílí bydlení se starší generací, ale ve většině případů to není zrovna ideální. Každý má totiž jiná pravidla a požadavky a poslouchat rodiče ještě po třicítce není zrovna nejlepší cestou k nezávislosti. Proč tedy tolik lidí nezkusí vlastní bydlení? Je to jednoduché. Ceny nemovitostí jsou mnohdy příliš vysoké, příjmy nízké a podmínky pro získání hypotéky se zdají být až děsivě nedosažitelné. Pokládáte si také otázku: dosáhnu na hypotéku? Tak si to pojďme projít.

ruce s penězi

Našetřená částka

Ano, přesně tak. Ačkoliv si chcete půjčit, nebo možná právě proto, musíte mít předem našetřenou adekvátní částku. Pokud jste ve věku do 36 let, stačí vám deset procent z ceny nemovitosti. Že to není tak hrozné? Průměrná cena nemovitostí v okolí větších měst se pohybuje okolo 15 milionů, deset procent z této částky je tedy 1,5 milionu, což osoby s běžnou mzdou nenašetří jen tak. Pokud vám stačí bydlení v menším městě, nebo na odlehlejší vesnici, jistě hodně ušetříte. Co se ale nabídky práce v takových lokalitách týče, je to mnohem horší a vy přeci budete potřebovat z něčeho hypotéku splácet.

Příjmy

Dalším důležitým kritériem pro získání hypotéky jsou vaše příjmy. Pokryje alespoň 50% vašeho platu měsíční splátku i s úroky? Počítají se jen stabilní příjmy, nikoliv brigády. Nemluvě o tom, že když ztratíte zaměstnání, chce mít banka jistotu, že budete moci splácet.

Máte čím ručit?

Chcete-li postavit dům nový, musíte mít něco, čím můžete ručit, minimálně do doby, než hotový dům zkolaudujete. Například dům rodičů (s jejich svolením). Ale myslete na to, že věc kterou ručíte musí mít hodnotu vyšší, než je požadovaná částka, kterou si hodláte vypůjčit.

veliký dům

Můžete nějak ušetřit?

Bydlíte-li v pronájmu a máte možnost odstěhovat se na nějakou dobu k rodičům, neváhejte. Peníze které investujete do nájmu se vám časem budou hodit.

Existují i jiné možnosti?

Jistě. Můžete požádat o nebankovní hypotéku, jejíž podmínky nejsou zdaleka tak přísné. Například společnost FAHD nabízí nebankovní půjčky pro každého a ačkoliv nejsou úplně bez podmínek, chlubí se jedním z nejvýhodnějších úroků v oblasti nebankovních půjček a přijatelnými podmínkami.