Dobrá nálada – půl zdraví

S příchodem podzimu, kdy ubývá délka slunečního svitu a venku se začínají objevovat plískanice a přízemní mrazíky, na většinu z nás padají chmury. A tu je potřeba do života přinést nejen zvýšenou dávku vitamínů, ale rovněž vyhledávat situace, ve kterých se od srdce zasmějete. Ať už ve společnosti dobrých přátel, shlédnutí divadelní komedie či zábavného filmu. Mnohdy úsměv na tváři vykouzlí četba dobré knížky. 

Lék na podzimní chmury

Jedním z osvědčených léků na podzimní chmury je zpěv. A k tomu, abyste jste si od plic zazpívali, nemusíte ani docházet nikde do pěveckého sboru. Stačí k tomu vybavení vašeho počítače s programem karaoke. Ten vám vytvoří nejen zvukový doprovod, ale rovněž text zvolené písničky se objeví na obrazovce v dostatečné velikosti. Pokud si k tomuto druhu zábavy pozvete i vaše přátelé, můžete si být jistí, že se všichni dobře pobaví. A smíchu, vzhledem k jednotlivým pěveckým výkonům, bude rovněž dost. 

Vitamínové doplňky stravy

Jedním z nejdůležitějším vitamínů, který na podzim zmírňuje následky ubývajících slunečných dnů, je vitamín D. Jeho užívání je dobrým lékem i na tvorbu dobré nálady. Rozhodně si ho naordinujte začátkem podzimu. A užívejte do konce zimy. Než se objeví první jarní sluníčko. Za špatnou náladu často může i nedostatek serotoninu. Přezdívá se mu hormon dobré nálady. Ten lze tělu dodávat rovněž pomocí vhodně zvolených vitamínových doplňků. A k nim si dopřát častá objetí s blízkými, která rovněž přispívají k duševní rovnováze. Navrch už stačí jenom uvařit chutné jídlo, s pálivou příchutí, které přispěje k dobré náladě také. Endorfiny si ve volném čase můžeme vyrobit sportem. Nejvíce se jich vyloučí při gymnastice, cvičení se zátěží či rychlém běhu. Nebo jízdou na kole. Další látkou, která ovlivňuje naší psychiku, je dopamin. Nejvíce ji tělo vyloučí při euforické radosti z výhry. Pokud jej chceme uvolnit průběžně a přirozeně, je potřeba si stanovovat cíle, které je možné dosáhnout. Oxytocin, kterému se říká hormon lásky, je vylučován stejně jak u žen, tak i mužů, tělesným kontaktem. Nic jiného ho neuvolní. Pro mnohé je proto vítána i příjemná masáž, kdy dochází k tělesnému kontaktu mezi masérem a jeho zákazníkem. A oxytocin se vyplaví rovněž.