Co by měl náš domov mít

Přesto, že se zdá dnes samozřejmé, že svojí potřebu vykonáváme v pohodlí a teple svého domova, nebylo tomu vždy. Naši předkové byli zvyklí, že museli za svou hygienickou potřebou zdolávat i nemalé vzdálenosti. A to v mrazu, závějích nebo v dešti. WC bývalo postavené na hnojišti, kde se odhazoval nejen odpad z chlévů, ale i odpad z kuchyně a WC. Hnojiště bývalo nejméně přes dvůr, a tak dostat se za potřebou nebylo vůbec jednoduché. Dnes je to všechno jednodušší a pohodlnější.

Kde umístit WC v bytě?
Dnes většinou volíme ze dvou variant.
a/ WC společné s koupelnou
b/ WC samostatné
WC společné s koupelné má své výhody i nevýhody. Výhodou je možnost ulevit si zároveň s následnou očistou a možností dalších hygienických úkonů.

Nevýhodou pak je, že takový člen rodiny blokuje koupelnu delší dobu a ostatní nemohou využít koupelnu třeba na líčení, účes apod. Vadí to zejména ve vícečlenných rodinách, kde se vypravuje více lidí v určitou hodinu ven. Proto je takové umístění WC vhodné tam, kde je k disposici ještě jiný WC nebo dvě koupelny, aby nestála na použití koupelny s WC fronta. V rodinných domcích bývá takové řešení běžné, v bytech ale není tolik obvyklé zejména pro nedostatek místa.

Jaké vybrat WC
Dnešní nabídka trhu s WC mísami je obrovská. Můžeme vybírat nejen z různých tvarů, barev či materiálů, ale i způsob splachování, antibakteriálního zpracování povrchu mísy, přidělání na stěnu či podlahu a mnoho dalších funkcí. Proto výběr není vůbec jednoduchý. Zákazník by se měl zamyslet nad tím, kolik lidí bude WC používat, jaké funkce rodina preferuje a jaké prostory jsou v bytě či domě k disposici.

V neposlední řadě je důležitý i rozpočet, který máme na pořízení WC připravený. V každém případě je vhodné se obrátit na odborníky a zkonzultovat své požadavky s nabídkou trhu za asistence lidí, kteří mají v tomto oboru přehled a zajistí, abychom svojí investici nepromarnili.