Je mašinka Tomáš trackmaster?


Asi všichni rádi vidíme, když je naše oblíbená postava odměněna za své zásluhy. Máme pocit, že vše je na světě v pořádku a zahřeje nás to u srdce. A platí to nejen pro dospělé, ale i pro děti. Na ně to působí, díky jejich větší vnímavosti, mnohem intenzivněji než na nás. Cítí více radost i zklamání, pokud se jejich oblíbenci něco nepovede. Je to také proto, že nevnímají realitu stejným způsobem jako my. Pro ně je to, co se děje na obrazovce stejně skutečné jako to, co samy zažívají.obrázek zeleného vagónu

Není tedy divu, že tvůrci čas od času některou postavu ocení. Například v jednom díle jistého britského dětského seriálu, který je tam velmi populární a který má své příznivce i u nás, se stal hlavní představitel mašinka Tomáš trackmaster, v češtině mistr kolejí. Je to ocenění, které se v univerzu tohoto seriálu dává pouze těm nejlepším vlakům, které jsou schopny sjet každou trať, utáhnout každý náklad.

A zde může být kámen úrazu. Můžeme se totiž ptát, zda je tento titul skutečně zasloužený. Koneckonců jsme viděli všechna jeho dobrodružství, víme, co dokázal a co umí. Mohli bychom tedy posoudit, zda se mistrem kolejí stal oprávněně, a zda je vůbec možné, i v seriálu, takovýto titul získat.

Jako hlavní hrdina Tomáš zvládne překonat všechny překážky, které mu scénář postaví do cesty. Obvykle to zvládne sám a jen málokdy potřebuje něčí pomoc. Je také odvážný a má dobré srdce, jde-li něco takového říci o vlaku.

Svým zařazením je to lokomotiva určená k převážení lidí. A jak už to v seriálu bývá, jaké určení má, takové mu zůstane už napořád. A zde vidíme problém. Tomáš nikdy netáhl nic jiného, než vagóny s cestujícími, stejně jako někteří jeho kolegové netáhli nic jiného než například vagóny s uhlím.vlak na visutém mostě

Už z toho je jasné, že na tento titul nemá nárok. Avšak neptejme se po logice v seriálu pro nejmenší. Buďme jen rádi, že je to potěší. O to jde přece především, ne?