Jihočeská pohádková města

Jestliže máte rádi jižní Čechy, možná už jste navštívili dvě města, která rozhodně stojí za návštěvu. Jedním z nich je Telč. Už jen pohled na malebné náměstí každého návštěvníka utvrdí v tom, že je toto město zapsáno na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO právem.
domy v Telči

§  Náměstí Zachariáše z Hradce je prostě pohádkové.
§  A určitě právě z tohoto důvodu se také město do pohádky dostalo.
§  A to hned do jedné z našich nejznámějších.
Pyšná princezna se tu natáčela už roku 1951, ale dodnes má tradičně na Vánoce mnoho diváků.Uplynuly tři roky a Telečští mohli v ulicích svého města potkávat takové herce jako byli pánové
–         Jaroslav Marvan
–         Oldřich Nový
–         Josef Bek
–         František Kovařík a další, kteří účinkovali ve filmu „Hudba z Marsu“.
A pokud měli štěstí, zahlédli roku 1954 i krásnou Krasomilu.Po dalších deseti letech (1964) čekali filmaři na chvíli „Až přijde kocour“. A čekání s Vladimírem Menšíkem, Jiřinou Bohdalovou, Vlastimilem Brodským a dalšími představiteli tohoto filmu, určitě nebylo nudné. A tak bychom mohli pokračovat dál – „Svatby Petra Voka“, „Nezralé maliny“, „Jak se budí princezny…“
náměstí v Telči

Slavonické slavnosti

Slavonice jsou sice městem malým, ale pouze svou velikostí a počtem obyvatel. Osídlení této oblasti spadá už do dvanáctého století. Ostatně tak, jako mnoho osad, které byly založeny rodem pánů z Hradce. Už ve čtrnáctém století se Slavonice staly městem.
§  Pro nynější obyvatele města byla důležitá jedna etapa, která proběhla v šestnáctém století.
§  Vzhledem k tomu, že se většina obyvatel města v šestnáctém století přiklonila na stranu evangelickou, ráz města se začal měnit.
§  Svědkem je zachovalá sgrafitová výzdoba měšťanských domů.
Právě takto zdobené domy dělají jihočeské Slavonice jedinečnými a každoročně sem lákají návštěvníky na Slavonice Fest, který je svátkem filmového umění.