Právo pod vlivem politiky

Dle mého názoru by tak tedy politika spolu s právy měla existovat určitým odděleným způsobem, avšak i tak by měla být zajištěna jejich spolupráce. Přeci jen se jedná o dva významné obory, které sice vedou k rozdílným cílům, ale jejich určitou spolupráci společnost očekává.
Pokud se na toto téma podíváme v širším záběru, dojdeme ke kauze Západočeské univerzity Fakulty právnické, kde se na počátku nového tisíciletí prodávaly tituly, díky kterým si lidé mysleli, že jejich úspěch v kariérním životě je zaručen. Pravdou však je, že podobné situace nastaly i na jiných veřejných vysokých školách, avšak tam se to prostě povedlo zamést pod koberec.
sídlo českých presidentů
Nicméně dnešní studenti již zmíněné právnické fakulty by vám všem jistě pověděli, že studium zde je ve své podstatě oproti jiným školám, které se věnují právu těžší a náročnější. Dle mého názoru je to dobře, jelikož se tím aspoň trochu pozvedne jakási prestiž této univerzity.
Při trochu užším zaměření se na právo spolu s politikou zjistíme, že se česká právní úprava odvíjí od toho, koho máme ve vládě či na postu prezidenta. V dobách, kdy tento post zastával Václav Havel, Česká republika procházela jakýmsi rozkvětem, avšak za vlády Václava Klause, popřípadě Miloše Zemana bohužel poněkud ztrácí.
zákon a soudcovské kladivo
Nutno zmínit, že také za dob premiérování Petra Nečase docházelo k odmítání zákonů, které měly napomoci přírodě, či byly přímo vydávány zákony proti ochraně přírody, což je dle mého jasným ukazatelem toho, že politika a práva jsou spojena tak, jak by tomu být nemělo.
Osobně si tedy myslím, že při pohledu na práva a politiku, musíme všichni vidět dva samostatné obory, které se zaměřují na odlišné věci. Měli bychom se tak tedy společně snažit o jaké dosažení jejich oddělení, při kterém však zachováme určitou spolupráci. Pokud se nám to povede, určitě se nám všem bude žít lépe!