Šroubový kompresor

Kompresor je zařízení určené ke stlačování (neboli kompresi) plynů a par. V technice má skutečně mnohostranné použití, proto ho dnes již existuje mnoho druhů. Využívá se zejména při dofukování pneumatik, skvěle poslouží ale všude tam, kde je třeba vzduch dostat, takže s ním nafoukneme míče či jiné sportovní vybavení, rekreační vybavení, pomůže nám k pohánění pneumatického nářadí (utahováky, brusky, vrtačky), dokonce s ním můžeme pomocí stříkací pistole lakovat – výsledek je lepší a dosáhneme jej za kratší dobu.

kompre

Máme dva základní druhy:

  • Pístový kompresor

Hodí se především do domácích dílen kutilů či do provozoven, kde není třeba stálé dodávky stlačeného vzduchu. Lze jej zapínat a vypínat dle libosti, ale neměl by spínat více jak 10x za hodinu.

Tento dobře poslouží pro nepřetržitou dodávku stlačeného vzduchu. Naopak mu totiž časté vypínání nesvědčí, vede to ke zkrácení jeho životnosti a větší poruchovosti. Díky frekvenčního měniče pak lze regulovat jeho výkon pomocí změn otáček.

Šroubový typ funguje na principu do sebe zapadajících šroubů, mezi nimiž se díky pohybům při otáčení snižují prostory, takže se vzduch v nich stlačuje, aby byl poté vehnán do vzdušníku (sběrná nádoba vzduchu). Má dva základní druhy:

  • Stacionární – je umístěn v protihlukové skříni, využívá se především v potravinářství, strojírenství a jiných podobně náročných provozech.
  • Mobilní – speciálně vyvinutý tak, aby se mohl v provozech pohybovat dle potřeby. Využití našel pro tryskací, demoliční, studnařské a další podobné práce.

kom

Oproti pístovému pak vyniká tichým provozem (hluk totiž způsobují písty stlačující vzduch) a mnohem vyšší energetickou úsporností. Pořizovací náklady šroubového kompresoru jsou ale několikanásobně vyšší, což z něj dělá zařízení vhodné spíše prostřední a větší provozovny než domácí kutily či malé dílny. Pokud ale pracujeme s větším objemem vzduchu, je mnohem efektivnější (cena za m3 vzduchu je nižší než u pístového).