Zázračné plody rakytníku

Velkým pomocníkem z přírody je pro náš organismus rakytník. Už se naštěstí dostává do povědomí lidí, že tato rostlinka má zázračné účinky a dokáže s lecčím pomoci. Mnoho lidí už si ho vysazují na své zahrady, aby ho mohli sami sklízet a dopřát si jeho blahodárné účinky. A na co, že je rakytník dobrý? Tak například rakytníkové plody v sobě obsahují velké množství vitamínu C a díky tomu rakytník posiluje imunitu a podporuje naše zdraví. Je také přírodním antioxidantem. Lidé z něho vyrábějí marmelády, džemy, med i rakytníkový sirup.

šťáva z rakytníku

Pěstování rakytníku je jednoduché. Pokud chcete, aby vám hodně plodil, tak je třeba mít jak samičku, ta dělá plody, tak i samce. Ten sice plody nemá, ale díky němu budete mít na ostatních stromech spousty oranžových plodů. Rakytník má rád slunná místa. Plody můžete sbírat až po třech letech od vysazení. A díky samci, který odnožuje, si můžete udělat i odkopky. Na jednoho samce, tak můžete mít až šest samičích rostlin. Jde o dřevinu, která je opravdu nenáročná.

plody rakytníku

Sklizeň je náročná kvůli trnům, které mnoho odrůd mají. V takovém případě můžete i větvičku odstřihnout, zamrazit a pak plody oklepat a máte je schované na celou zimu. Při začátku dozrávání má plod nejvíce vitamínu C. A pokud se vám nechce podstupovat náročnou sklizeň a plody dále zpracovávat, tak si můžete po celý rok dopřát rakytníkový sirup. Pokud si vyberete bio sirup, tak ten bývá ručně vyráběný, bez přidaného cukru a máte zaručené, že do něho nebudou přidávané další chemické látky. Rakytníkový sirup si tak můžete dopřát ještě i před vlastní sklizní. Můžete si z něho udělat šťávu, ale přidat ho i do limonád. Skvěle chutná i v čaji. Takto vám ho dobře zkonzumují i děti, které nemají rádi jeho chuť. Rakytník je celkově dobrý jako prevence doplňování vitamínu C po celý rok. Díky sirupu si tak dopřejete jeho skvělou chuť, doplníte vitamíny a zároveň i tekutiny.