V jakých zemích jsou lidé nejšťastnější a kde nejvíce trpí? Toto je ten nejlepší přehled!

Podle zprávy OSN se nejšťastněji cítí lidé ve Finsku, v Dánsku, Norsku, lidé na Islandu, v Nizozemí, ve Švýcarsku, Švédsku, na Novém Zélandě, v Kanadě a v Rakousku. Naopak nejméně šťastně se dle výzkumu cítí obyvatelé Jižního Súdánu, obyvatelé Středoafrické republiky, Afghánistánu, Tanzanie, Rwandy, Jemenu, Malawi, obyvatelé Sýrie, Botswany a Haiti.

pití alkoholu

Podle této zprávy se zdá, že v severských zemích jsou lidé šťastnější. Žijí v civilizovaných zemích, kde neřádí války, navíc v bohatství a s přístupem ke kvalitní zdravotní péči i stravě. Nemůže ale ovlivnit "život ve tmě a zimě" například vznik depresí? Vždyť mnoho lidí trpí tzv. sezónní depresí, tj. depresivními stavy v důsledku nedostatku slunečního záření (převážně na podzim a v zimě).

 

Podívali jsme se na další výzkum. Ten dle nejnovějších poznatků prozrazuje, že nejvíce trpí depresemi Američané. Dále je nejvyšší výskyt depresí v Nepálu, v Bangladéši, Indii, Pákistánu, v Brazílii, na Maledivách, v Bhútánu a v Afghánistánu. Nejméně lidí trpí depresemi lidé v Japonsku, ve Španělsku, v Řecku, Pobřeží slonoviny, Portugalsku, v Ugandě a Keni. Bohužel nevíme, zda mohou být tyto výzkumy přesné. V mnoha zemích (včetně Japonska) jsou psychická onemocnění tabu, v mnoha zemích navíc zcela chybí správná péče, léky i kvalifikovaní psychiatři.

depresivní muž

Podíváme-li se na žebříček, který by zobrazoval množství sebevražd, zjistíme, že nejvíce jich napočítáme v Litvě a v Rusku, za nimi stojí jako další v pořadí Guyana, Jižní Korea, Bělorusko, Surinam, Kazachstán, Ukrajina, Lotyšsko a Lesotho. Nejméně sebevražd se pak vyskytuje v Karibiku, na Bahamách, Jamajce, na Maledivách, v Tádžikistánu, Ázerbájdžánu, v Guatemale, Spojených arabských emirátech či v Pákistánu.

 

Nejvíce alkoholu zkonzumují lidé v Moldavsku, Bělorusku, v Litvě, v Rusku, v Čechách, v Rumunsku a v Srbsku. Nejméně toho vypijí v Libyi, v Pákistánu, v Mauritánii, Kuvajtu, v Jemenu, v Saudské Arábii, v Bangladéši, Nigeru a v Egyptě.

 

Závislých na kokainu je nejvíce ve Skotsku, Španělsku a USA. Na opioidech na předpis jsou nejvíce závislí obyvatelé USA, Austrálie a České republiky. Opioidy se obecně nejvíce užívají v USA, Austrálii, Afghánistánu a České republice. Opiáty jsou pak nejvíce zneužívány v Afghánistánu, na Seychelách a v Íránu. Marihuana našla nejvíce uživatelů na Islandu, v USA a na Novém Zélandu.