Česky kustovnice čínská, latinsky Lycium chinanse. V angličtině je známá pod názvem goji berry. Zkrátka goji. Pod tímto názvem její plody nejčastěji v obchodech kupujeme. Asi nejznámější jsou u nás tyto bobulky sušené, ale můžeme si koupit také goji sirupy, džusy, tinktury, kapsle nebo třeba prášek. Nejlépe ovšem chutnají (ostatně jako většina plodů) čerstvě utržené.
Proč goji vlastně jíme?
Ne jenom proto, že dobře chutná! Jde o plody rostliny, kterou po staletí používá tradiční čínská medicína. K léčení slouží její plody, listy, kůra i kořen. Hodně oblíbené jsou plody, které se jedí jako čerstvé a sušené ovoce, přidávají se čerstvě i sušené do čaje, kaší, dezertů, ale i polévek a k masu. Výborná je šťáva, která se navíc velmi dobře kombinuje se šťávou jiných ovocných druhů. Lístky kustovnice čínské mají jemné aroma podobné mátovému. Výborně se hodí k dochucování zeleného čaje. V Asii goji považují za „ovoce nesmrtelnosti“. K dosažení pevného zdraví a dlouhého věku je doporučováno jíst denně hrstku sušených plodů (asi 30 kousků).
Co obsahuje?
- vitamín A, vitamíny řady B, vitamíny E a C (toho obsahuje pětkrát více než pomeranče)
- spoustu minerálů (např. vápník, fosfor, železo, zinek, selen) a stopových prvků
- antioxidanty chránící organismus před nežádoucími účinky volných radikálů
- polysacharidy posilující imunitní systém
- látky působící proti zánětům
- nezbytné aminokyseliny a mastné kyseliny (např. omega 3 a 6)
Můžeme ho pěstovat u nás?
Ano! Rostlina ovšem potřebuje dostatečně prosluněné stanoviště a hodně prostoru. S tím je potřeba počítat, protože dosahuje výšky asi 2,5 metru a šířky až 3 metry. Jinak není nijak náročná. Stačí jí a vyhovují jí chudší zásaditější propustné půdy. V dusíkatých hůř plodí. Je ale třeba vědět, že plodnosti dosáhne až třetí rok. V našich podmínkách odolává dobře mrazu. Její drobné fialové květy se v půli léta a pak až do listopadu proměňují na oranžově červené podlouhlé bobulky. Mají velikost asi 1 až 2 centimetry. Zda bude úroda dobrá, to záleží hodně na správně provedeném řezu. Proto je pěstování této rostliny spíše pro zkušenější zahrádkáře!